Our Team

Committees

A special thank you to our outgoing board and committee members:
  • Patti Pon – Board
  • Greg Lohnes – Board
  • Catherine Best – Board
  • Catherine Best – Audit
  • Greg Lohnes – Governance
  • Blake Walker – Investment
  • Lesley Myles – Children, Youth and Families
  • George Damian – Education & Lifelong Learning
  • Rod Ruff – Environment
  • Seyi Smith – Environment
  • Zaheed Damani – Health & Wellness co-chair also was on Grants Committee
  • Dinu Maligaspe – Health & Wellness
  • Lisa Demers – Neighbour Grants

Note: The Chair of the Board and CEO are ex officio members of all committees.

2020 - 2021

Audit
  • Catherine Best
  • Denise Bright
  • Robert (Bob) Gibson
  • Blaine Lennox
  • Ivor Ruste
  • Phil Scherman, Chair
  • Garth Wong
Governance
  • Ali Bhojani
  • Murray Laverty
  • Hugh Williamson
  • Melanie McDonald
  • Wes Peters, Chair
  • Patti Pon
Granting
  • Tim Bjornson
  • Catherine Cochrane, co-Chair
  • Ken Lima-Coelho
  • Sherry Ferronato
  • John Fischer
  • Dianne Goodman
  • Katherine Harmsworth
  • Anila Lee Yuen Umer
  • Jamie Leong-Huxley
  • Megan Marshall
  • Blanka Martin
  • Lisa Moore
  • Kirby Redwood
  • Jessica Schneider
  • Buffy St-Amand
  • Anne-Marie Syslak
  • Hugh Williamson, co-Chair
  • Diyana Woldgebrael
Investment
  • Jim Brownlee
  • John Fischer
  • Robert (Bob) Gibson
  • Elizabeth Peters
  • Blaine Lennox, Chair
  • Carl Landry
  • Mike Mezei
  • Paul Moynihan
  • Geeta Sankappanavar
  • Phil Sherman
  • Julianna Spiropoulos
Impact Investing
  • Sunny Delaney-Clark
  • John Fischer, Chair
  • Marco Fok
  • Robert (Bob) Gibson
  • Chris Lohnes
  • David Phillips
  • Phil Scherman
  • Narmin Ismail-Teja
Major & Signature Grants
  • Marichu Antonio
  • Cathy Cochrane
  • George Damian
  • Dale Ens
  • Sherry Ferronato, Chair
  • Beverley Foy
  • Murray Laverty
  • Ravi Natt
  • Chima Nkemdirim
  • Patti Pon
  • Betty Schultz
Advisor Engagement Committee
  • Jim Brownlee, Chair
  • Janet Denhamer
  • Hyder Hassan
  • Blaine Lennox
  • Melanie McDonald
  • Susan O’Brien
Arts & Heritage
  • Sybil Choles
  • Alexi Davis
  • Kajsa Erickson
  • Dianne Goodman, co-Chair
  • Christy Morgan
  • Emiko Muraki
  • Dean Paddock
  • Justin Reti
  • Megan Thomson
  • Anila Lee Yuen, co-Chair
Children Youth & Families
  • Dinnie Baker
  • Leanne Courchesne
  • Tenchoe Dorjee
  • Munir Jivraj
  • Raidah Noshin
  • Jaspreet Sandhu
  • Jessica Schneider, co-Chair
  • Ron Smith
  • Buffy St-Amand, co-Chair
  • Leslie Tamagi
  • Ariam Wolde-Giorgis
  • Norma Wood
Daryl K. Seaman Canadian Hockey Fund
  • Tim Bjornson, Chair
  • Patricia Calvert-Seaman
  • Craig Conroy
  • Jon Cornish
  • Katy Murdoch
  • Beckie Scott
  • Sue Scott
Education & Lifelong Learning
  • Noureddine Bouissoukrane
  • Charles Buchanan
  • Johanna Clark
  • Megan Marshall, co-Chair
  • Blanka Martin, co-Chair
  • Lorraine Pelletier
  • Stacey Pinney (Collyer)
  • David Plouffe
  • Simon Ross
  • Nilima Sonpal-Valias
  • Judith Umbach
  • Zain Velji
Environment
  • Julia-Maria Becker
  • Kat Cadungog
  • Nicole Colley-Lewis
  • Tian Everest
  • Hamish Kerfoot
  • Milton Ortega
  • Patty Richards
  • Rod Ruff
  • Anne-Marie Syslak, Chair
Health & Wellness
  • Wegahta Berhane
  • Debbie Goulard
  • Katherine Harmsworth, co-Chair
  • Jamie Leong-Huxley, co-Chair
  • Alice Lam
  • Lynn Millard
  • Robert Paré
  • Patti Pon
  • Nicole Thrasher
  • Tazeem Weljie
Neighbour Grants
  • Bill Dickson
  • Jeff Dyer
  • Dwight Farahat
  • Farah Kaleem
  • Janet Lavoie
  • Judy Lawrence
  • Lisa Moore, co-Chair
  • Diyana Woldegebrael, co-Chair
Strategic Opportunity Grants
  • Katherine Harmsworth
  • Jamie Leong-Huxley
  • Jessica Schneider
Accounting
  • Madison Banks
  • Tracy Beairsto
  • Jen Craddock
  • Greg Ford
  • Katie Kemp
  • George Liritzis
  • Jeff Lutzak
  • Janelle Steele
  • Irene Wong
  • Treeva Hakim
  • Vipasna Nangal
  • Devin Graddon
  • Ava MacKay
  • Wudasay Belayneh
  • Sam Huynh
  • Muhammad Saim
  • Suhani Gupta
  • Bill Zheng
  • Sama Tariq
  • Maria Posadas Ugarte

John C. Armstrong, QC
Edward M. Bredin, QC (deceased)
Matt Brownlee (deceased)
Dr. Bill Dickson
Donald T. Hatch, QC
V.L. Doug Hawkes (deceased)
Ross Kobayashi (deceased)
Stan B. Laing (deceased)
George Cullis Lancaster (deceased)
Louis W. MacEachern
Dr. Grant W. MacEwan, OC (deceased)
Carl O. Nickle (deceased)
Ross F. Phillips, FCA
Hayden E. Smith CLU (deceased)
Don Thurston

Thank you to AltoPartners / Bluestone Leadership Services Inc. for their support in reviewing and evaluating our board and committee member recruitment process.

 

 

 

If you have questions about our committees, please contact our Grants & Volunteer Program Associate, Brigitte von Rothemburg.